- Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 21-noyabrdagi 933-son “Birlashgan Arab Amirliklarida Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining vakolatxonasini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori
- Oʻzbekiston Respublikasining 2000-yil 26-maydagi “Tashqi iqtisodiy faoliyat toʻgʻrisida”gi 77-II-sonli Qonuni (yangi tahriri)
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 4-maydagi PQ-4308-son “Xitoy Xalq Respublikasiga oliy darajadagi tashrif davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 29-apreldagi PQ-4301-son “Oʻzbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi oʻrtasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 28-yanvardagi “Investitsiya va tashqi savdo sohasida boshqaruv tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF-5643-sonli Farmoni
- Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 28-yanvardagi “Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”gi PQ-4135-sonli qarori
- VMQ-355 talablari
Davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlarining rasmiy veb-saytiga qoʻyiladigan asosiy talablar
I) Davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlarining rasmiy veb saytida joylashtirish uchun majburiy boʻlgan axborotlar roʻyxati
Davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organining rasmiy veb-saytida (keyingi oʻrinlarda rasmiy veb-sayt deb ataladi) joylashtirilishi majburiy boʻlgan axborotlarga quyidagilar kiradi:
Roʻyxat
a) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organining huquqiy maqomini, shu jumladan, davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi, uning tarkibiy boʻlinmalari va idoraviy mansub tashkilotlarning tashkiliy tuzilmasi, vazifalari va funksiyalarini belgilaydigan normativ-huquqiy hujjatlar;
b) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi tomonidan qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlar va boshqa hujjatlar, shu jumladan tadbirkorlik subyektlari bilan oʻzaro munosabatlar masalalarini, shu jumladan tartib-taomillar, davlat xizmatlarini va xizmatlarning boshqa turlarini koʻrsatish muddatlari va qiymatini tartibga soluvchi hujjatlar (cheklangan holda tarqatiladigan va tijorat siri mavjud boʻlgan hujjatlar bundan mustasno);
b1) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyatiga taalluqli yangi qabul qilingan normativ-huquqiy hujjat (zarur boʻlgan taqdirda, axborot-tahliliy materiallari bilan birga).
v) oldin davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi tomonidan qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlarni oʻz kuchini yoʻqotgan deb hisoblash toʻgʻrisidagi maʼlumotlar;
g) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi faoliyati sohasida Prezident, Hukumat hamda davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan qabul qilingan dasturlar toʻgʻrisidagi umumiy maʼlumotlar;
d) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlarining boʻlajak va oʻtkazilgan ommaviy tadbirlari (majlislar, yigʻilishlar, uchrashuvlar, matbuot konferensiyalari, seminarlar va brifinglar, davra suhbatlari, rasmiy tashriflar) toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, kundalik faoliyati toʻgʻrisidagi boshqa axborotlar;
ye) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organining boshqa davlat organlari, yuridik va jismoniy shaxslar, shuningdek xorijiy va xalqaro tashkilotlar bilan oʻzaro hamkorligi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar;
j) amalga oshirilishida davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi ishtirok etadigan xalqaro shartnomalar toʻgʻrisidagi axborotlar;
z) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi faoliyati sohasiga kiradigan tarmoqning holatini, shu jumladan, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish hamda uning rivojlanish dinamikasini tavsiflaydigan asosiy koʻrsatkichlar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar;
i) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi, uning tashkilotlari tomonidan oʻtkaziladigan tovarlar yetkazib berish (ishlarni bajarish, xizmatlar koʻrsatish) boʻyicha ochiq tanlovlar (tenderlar) va kimoshdi savdolari toʻgʻrisidagi maʼlumotlar;
k) boʻsh ish oʻrinlari, ishga qabul qilish shartlari va nomzodlarga qoʻyiladigan talablar toʻgʻrisidagi maʼlumotlar;
l) rasmiy veb-saytning axborot materiallaridan foydalanishda unga havolalar majburiy koʻrsatilishi toʻgʻrisidagi talab;
m) davlat va xoʻjalik boshqaruvi, mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan ishlab chiqiladigan qonun hujjatlari va normativ hujjatlar loyihalari toʻgʻrisidagi maʼlumotlar;
n) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi tomonidan tashkil etilgan muvofiqlashtiruvchi va maslahat organlari (komissiyalar, kengashlar, qoʻmitalar va boshqalar) toʻgʻrisidagi maʼlumotlar;
o) majlis kun tartibi loyihalari, shuningdek sana, vaqt, oʻtkazish joyi va ularda qatnashish tartibi koʻrsatilgan holda ochiq majlislar oʻtkazish rejalari;
p) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi rasmiy veb-saytda joylashtirish zarur deb hisoblaydigan boshqa umumiy foydalaniladigan axborotlar va maʼlumotlar.
r) saytdan foydalanish, shuningdek saytdagi mavjud atamalarning ahamiyati boʻyicha yoʻriqnoma.
s) Oʻzbekiston Respublikasiga investitsiya kiritish uchun qaror qabul qilish uchun zarur boʻladigan statistik va boshqa axborotlar.Davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi tomonidan rasmiy veb-sayt orqali koʻrsatiladigan elektron davlat xizmatlari roʻyxatiga quyidagilar majburiy tartibda taqdim etiladi:
a) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi rahbarlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlar (familiyasi, ismi, otasining ismi, biografik maʼlumotlar va ular bilan bogʻlanish maʼlumotlari, jismoniy shaxslarni va yuridik shaxslarning vakillarini qabul qilish kunlari, shuningdek soatlari);
b) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi va uning boʻlinmalarining (shu jumladan, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash boʻlinmalarining) telefon raqamlari va manzilli rekvizitlari (pochta, elektron manzili va boshqalar), ularning ish tartibi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, maʼlumotlar berish xizmati va ishonch telefonlarining raqamlari, kirish yoʻllari, toʻxtash joylari va jamoat transporti raqamlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlar;
v) davlat xizmatlaridan foydalanish uchun zarur boʻlgan shakllar va blankalar, shuningdek boshqa axborot (bank rekvizitlaridagi, manzillardagi va shu kabilardagi), shuningdek davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organining erkin koʻchirish uchun statistika hisoboti;
g) yuridik va jismoniy shaxslarning arizalari, shikoyatlari, davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organining faoliyati toʻgʻrisida maʼlumot olishga soʻrovlari va boshqa murojaatlarini qabul qilish tartibi toʻgʻrisidagi axborotlar;
d) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organining faoliyati toʻgʻrisidagi tahliliy maʼruzalar va axborot tusidagi sharhlar, yil choragi va yillik hisobotlar, shuningdek tarmoqning holati toʻgʻrisidagi tahliliy maʼlumotlar;
ye) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi rahbarlarining rasmiy nutqlari va bayonotlari matnlari;
j) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organining statistik axborotlari;
z) Internet tarmogʻidagi boshqa tegishli veb-saytlarga va Oʻzbekiston Respublikasining Hukumat portaliga havolalar;
i) teskari aloqa qilish imkoniyatlari, yuridik va jismoniy shaxslarning hisobotlari, xatlari, arizalari, shikoyatlari, davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organining faoliyati toʻgʻrisida maʼlumot olishga soʻrovlari va murojaatlarining boshqa shakllarini qabul qilish (elektron-raqamli imzodan foydalanishga qarab);
k) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organining matbuot xizmati toʻgʻrisidagi maʼlumotlar (masʼul xodimlar bilan aloqaga kirishish toʻgʻrisidagi maʼlumotlar);
l) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi tomonidan koʻrsatiladigan davlat xizmatlari roʻyxati va ularning reglametlari;
m) “Elektron davlat xizmatlari” va “Ochiq maʼlumotlar” alohida boʻlimlari;
n) elektron pochta orqali hamda eʼlonlar va yangiliklarni yetkazib berishning ommaviy avtomatlashtirilgan formatlari (shu jumladan SMS yuborish yoʻli bilan) orqali rasmiy veb-saytni yangilashga yozilish imkoniyati;
o) davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organining “Elektron hukumat” tizimida qatnashishi, uning roli va qatnashishi xususiyati, shuningdek ushbu sohada amalga oshiriladigan tadbirlar (qanday davlat xizmatlari koʻrsatiladi, qanday maʼlumotlar ayirboshlanadi va shu kabilar) toʻgʻrisidagi maʼlumotlar;
p) aholi va tadbirkorlik subyektlarining tez-tez beriladigan savollariga javoblar.
r) ularni koʻrsatish davlat organi vakolatiga kiradigan davlat xizmatlari koʻrsatilgan holda Davlat xizmatlari, shakllari va blankalari yagona reyestridan koʻchirma yoki bunday axborot mavjud boʻlgan Davlat xizmatlari yagona reyestriga havola.
Rasmiy veb-saytda boshqa manbalardan axborotlarni joylashtirishga faqat axborot manbai koʻrsatilgan taqdirda yoʻl qoʻyiladi.
II) Rasmiy veb-saytni yuritishga qoʻyiladigan talablar
Rasmiy veb-saytda joylashtirilgan asosiy axborotlardan foydalanish erkin va bepul boʻlishi kerak.
Elektron davlat xizmatlari qonun hujjatlarida belgilangan tartibda pulli asosda koʻrsatilishi mumkin.Rasmiy veb-saytga joylashtirilayotgan axborotlarning sanasi koʻrsatilishi va ular muntazam yangilab borilishi kerak. Axborotlarni yangilab borish muddati davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi tomonidan belgilanadi, biroq axborotlar bir haftada kamida bir marta yangilanib borishi kerak.
Davlat boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari oʻzlari tomonidan qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlarni (zarur boʻlgan taqdirda axborot-tahliliy materiallari bilan birga) oʻzlarining rasmiy veb-saytlariga normativ-huquqiy hujjat rasman eʼlon qilingandan keyin bir kundan kechikmay joylashtirishga majburdir.Davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi rahbarning buyrugʻi bilan rasmiy veb-saytdagi axborotlarni shakllantirish, joylashtirish, shuningdek yangilab borish uchun masʼul boʻlgan shaxslarni (boʻlinmani) belgilaydi.
Davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organining rasmiy veb-sayti Internet tarmogʻidagi “.UZ” domen zonasida va Oʻzbekiston Respublikasining Hukumat portalida belgilangan tartibda roʻyxatdan oʻtkazilishi, shuningdek Oʻzbekiston Respublikasi hududida serverda jismoniy joylashtirilishi kerak (xosting).
Rasmiy veb-saytdagi axborotlar davlat tilida taqdim etilishi kerak. Rasmiy veb-sayt axborotlari boshqa tillardagi versiyaga ega boʻlishi mumkin.
Davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi oʻzining rasmiy veb-saytida joylashtirilgan axborotlarning yoʻq qilinishi, toʻsib qoʻyilishi, buzib talqin qilinishi, qalbakilashtirilishining hamda boshqa shakllardagi ruxsatsiz aralashuvlarning oldini olish boʻyicha tegishli muhofaza chora-tadbirlarini koʻrishi kerak.
Barcha davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlarining rasmiy veb-saytlarida joriy etish uchun majburiy boʻlgan asosiy funksiyalarga quyidagilar tegishlidir:
a) veb-sayt boʻyicha kengaytirilgan izlash, shuningdek boshlangʻich izlash natijasi asosida chuqur izlash vazifalari;
b) mobil qurilmalar uchun adaptatsiya qilingan dizaynli veb-sayt versiyasi;
v) imkoniyatlari cheklangan shaxslar uchun qoʻshimcha qulayliklarni taqdim etish (kontrastni qoʻshish, shriftni kattalashtirish, ovoz joʻrligi funksiyalari va boshqalar);
g) veb-saytga xavfsiz kirishni taqdim etish (mahfiy axborotni uzatishni yoki pulli xizmatlar koʻrsatishni nazarda tutuvchi saytlar uchun);
d) fuqarolar murojaatlarining koʻrib chiqilishi holati va vaqtini, shuningdek elektron davlat xizmatlar koʻrsatish holatini kuzatib borish, shu jumladan elektron pochtaga va/yoki arizachining mobil telefoniga bildirishnomalar yuborish;
ye) muhokama qilish rejimida normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini koʻrib chiqish;
j) jamoatchilik fikrini oʻrganish vositalari va davlat organi faoliyatiga tegishli masalalarni muhokama qilish (onlayn-soʻrovlar, bloglar, forum, onlayn-chat);
z) kirishlarni nazorat qilish va statistika vositalari;
i) veb-sayt orqali xizmatlardan foydalanishning hisobini yuritish mexanizmi.
Davlat hokimiyati organlarining rasmiy veb-saytlarida joriy etish uchun majburiy boʻlgan asosiy funksiyalarga qoʻshimcha ravishda quyidagilar tegishlidir:
a) yerni egalik qilish, foydalanish uchun berish va korxonalar, muassasalar, tashkilotlar, dehqon xoʻjaliklari, fuqarolarga ijaraga berish toʻgʻrisidagi axborotlar;
b) dastlabki koʻrib chiqish va masalalarni sessiyaga tayyorlash boʻyicha doimiy va vaqtinchalik komissiyalarning roʻyxati va tarkibi;
v) hokimlarning aholi va tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlariga daxldor qarorlari reyestri.Toʻgʻridan-toʻgʻri yoki idoraviy mansub tashkilotlar orqali aholiga va tadbirkorlik subyektlariga xizmatlar koʻrsatuvchi yoki tovarlarni sotuvchi xoʻjalik boshqaruvi organlari, shuningdek ustav fondida davlat ulushi 50 foizdan ortiq boʻlgan davlat unitar korxonalari oʻzlarining rasmiy veb-saytlarida majburiy tartibda quyidagi funksiyalarni nazarda tutishlari kerak:
a) tovarlar va xizmatlarning turlari va qiymatlari (tariflari) toʻgʻrisidagi toʻliq va dolzarb maʼlumotlarni qulay shaklda taqdim etish;
b) Internet tarmogʻi orqali tovarlar va xizmatlarga elektron haq toʻlash va tasdiqlash imkoniyati.Rasmiy veb-saytlar orqali aholiga va tadbirkorlik subyektlariga davlat xizmatlari koʻrsatuvchi davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari quyidagi imkoniyatlarni nazarda tutishlari kerak:
a) shu jumladan mobil qurilmalar yordamida arizalar, deklaratsiyalar, soʻrovnomalar, blanklar va boshqa zarur hujjatlarning elektron shakllarini toʻldirish;
b) shu jumladan mobil qurilmalar yordamida jarimalar, soliqlar, davlat bojlari va boshqa toʻlovlarga on-layn haq toʻlash;
v) xizmatlar koʻrsatishga soʻrovni rasmiylashtirishda (shakllarni toʻldirishda) hujjatlarning elektron versiyalarini biriktirish.III) Rasmiy veb-saytning tarkibiga qoʻyiladigan talablar
Rasmiy veb-sayt axborotlari tarkibi uning faoliyati xolisona yoritilishini taʼminlashi kerak.
Rasmiy veb-saytga joylashtirilgan axborot ishonchli boʻlishi kerak. Davlat va xoʻjalik boshqaruvi organi, mahalliy davlat hokimiyati organi rahbari rasmiy veb-saytga joylashtiriladigan axborotlarning ishonchliligi uchun javob beradilar.
Rasmiy veb-saytga joylashtiriladigan axborot ommaviy axborot vositalarida eʼlon qilingan axborot bilan teng kuchga ega boʻladi.
Rasmiy veb-saytda davlat sirlariga, xizmatda foydalanishga taalluqli va qonun hujjatlari bilan eʼlon qilish va tarqatish taqiqlangan boshqa axborotlar boʻlmasligi kerak.

- Law of the Republic of Uzbekistan No. 77-II dated May 26, 2000 on Foreign Economic Activity (new edition)
- Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. UP-5643 dated January 28, 2009 on Measures to Improve the Management System in the fields of Investments and Foreign Trade
- Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-4135 dated January 28, 2009 on the Organization of the activities of the Ministry of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan
Resolution of the Cabinet of Ministers №355
The basic requirements for the official website of state and economic authorities, local governing institutions
I) list of information to be posted on the official website of the state and economic authorities, local governing institution
The information to be posted on the official website of the state and economic authorities, local governing institution (hereinafter referred to as the "Official website") includes:
a) statutes and regulations establishing the legal status of a state and economic authority, local governing institution, including corporate structure, tasks and functions of a state and economic authority, local governing institution, its business subdivisions and subordinate organizations;
b) statutes, regulations and other enactments approved by a state and economic authority, local governing institution, including those regulating relations with business entities, including procedures, terms and cost of state and other services (except for limited distribution documents and those containing commercial secrets).
b1) the newly approved enactment on the activities of the state and economic authority, local governing institution (including information and analytical materials, if necessary).
c) data on annulling statutes and regulations previously approved by the state and economic authority, local governing institution;
d) general information on programs approved by the President, the Government and the state and economic authorities, local governing institutions in the field of operation of the state and economic authorities, local governing institutions;
e) information on upcoming and held public events of state and economic authorities, local governing institutions (meetings, discussions, press conferences, seminars and briefings, round tables, official visits), other information on daily activities;
f) information on interaction between state and economic authorities, local governing institutions and other state bodies, legal entities and individuals, as well as foreign and international organizations;
g) information on international agreements involving the state and economic authorities, local governing institutions;
h) main indicators, including socio-economic development describing the scope of activity of the state and economic authorities, local governing institutions and growth dynamics;
i) data on open tenders (biddings) and auctions held by the state and economic authority, local governing institution, its organization of products (works, services) supply;
j) data on vacancies, conditions of employment and requirements for candidates;
k) requirement to specify the link to the official website when using its information materials;
l) information on the draft legislative and regulatory documents developed by state and economic authorities, local governing institutions;
m) information on coordination and advisory bodies (commissions, councils, committees, etc.) established by the state and economic authority, local governing institution;
n) plans for public meetings indicating the draft agenda of meeting, as well as date, time, venue an procedure of participation;
o) other public information and data, which the state and economic authority, local governing institution deems necessary to post on a website.
p) instruction for website use, as well as meaning of terms existing on the website.
q) statistic and other data for taking decision on investing in the Republic of Uzbekistan.The list of electronic public services rendered by the state and economic authority, local governing institution via official website in all cases includes:
a) support information on the heads of state and economic authorities, local governing institutions (surnames, first names, patronymic names, biographies and contact details, days and hours for visits of individuals and representatives of legal entities);
b) phone numbers and address details (postal and e-mail addresses, etc.) of the state and economic authority, local governing institution and its subdivisions (including, ones working with applications of individuals and legal entities), data on work procedure, telephones of call center and hot lines, travel routes, stops and public transport numbers;
c) forms and other information (bank details, addresses, etc.) required to receive the state service, as well as statistical reporting of the state and economic authority, local governing institution for free download;
d) information on accepting applications, complaints, requests for information on the activities of the state and economic authority, local governing institution and other applications of legal entities and individuals;
e) analytical reports and reviews of information on the activities of the state and economic authority, local governing institution, quarterly and annual reports, as well as analytical data on industry status;
f) texts of official speeches and statements by the heads of state and economic authority, local governing institution;
g) statistical data on of a state and economic authority, local governing institution;
h) links to other relevant websites and the Governmental Portal of the Republic of Uzbekistan on the Internet;
i) possibility to receive feedback, reports, letters, statements, complaints, requests for information on the activities of the state and economic authority, local governing institution and other appeals from legal entities and individuals (using a digital signature);
j) reference information on press service of the state and economic authority, local governing institution (contacts of responsible employees);
k) list of public services rendered by the state and economic authority, local governing institution and their regulations;
l) separate sections "Electronic Government Services" and "Open Data";
m) possibility to subscribe to the official website updates via e-mail and through popular automated formats (including, SMS) for delivery of updates and news;
n) information on the participation of the state and economic authority, local governing institution in Electronic Government system, its role and the nature of participation, as well as on measures taken (what public services are provided, what data is exchanged, etc. );
o) answers to frequent questions from population and business entities.
p) extract from the Unified Register of Public Services and forms specifying public services under the competence of the state authority or a reference to the Unified Register of Public Services and forms that contain such information.
Information from other sources may be posted on the official website only after specifying this source.
II) Requirements for work with the official website
Basic information posted on the official website should be free and chargeless.
Electronic government services can be rendered for fee in a manner prescribed by the Law.Information posted on the official website should be dated and regularly updated. The state and economic authority, local governing institution establishes the frequency of updates but at least once a week.
The state and economic authorities, local governing institutions should post statutes and regulations adopted by them on their official websites no later than a day after their official publication (including, information analysis content, if necessary).The state and economic authority, local governing institution determines the entities (subdivisions) responsible for making, posting and update of information on the official website by order of the head.
The official website of the state and economic authority, local governing institution should be duly registered in .UZ domain extension and on the Governmental Portal of the Republic of Uzbekistan on the Internet, as well as hosted on the server (hosting) in the Republic Uzbekistan.
Information on the official website should be provided in the official language. The official website may be translated into other languages.
The state and economic authority, local governing institution should take appropriate protective measures to prevent the destruction, blocking, distortion, falsification of information posted on its official website, and other unauthorized tampering.
Main functions mandatory for the official websites of all state and economic authorities, local governing institutions are:
a) advanced search on the website, as well as enhanced search on the results of the primary search;
b) version of the website with responsive design for mobile devices;
c) additional facilities for individuals with disabilities (addition of contrast, increase the font, sound, etc.);
d) secure access to the website (for sites providing transfer of confidential information or paid services);
e) tracking the progress and time of consideration of citizen's appeals, as well as provision of electronic state services, including by sending notifications to email and / or mobile phone of the applicant;
f) consideration of statutes and regulations under discussion;;
g) tools to study public opinion and discuss issues related to the activities of the state authority (online surveys, blogs, forum, online chat);
h) means of monitoring visits and statistics.
i) record of website services use.
Main functions mandatory for the official websites of local governing institutions additionally include:
a) information on allocation of land for ownership, use and lease to enterprises, institutions, organizations, dekhkan farms, citizens;
b) a list and composition of permanent and temporary commissions for preliminary consideration and preparation of issues for the session;
c) a register of Khokims' decisions affecting the rights and legitimate interests of population and business entities.Economic authorities, state unitary enterprises and business entities with a state share in the authorized fund more than 50% providing services and good directly or through subordinate organizations to population or business entities should provide the followig options on their websites:
a) convenient provision of complete and up-to-date information on the assortment and cost (tariffs) of products and services;
b) making and confirming of electronic payment for products and services via the Internet.State and economic authorities, local governing institutions providing public services to the population and business entities through official websites should provide the following options:
a) filling in electronic applications, declarations, questionnaires, forms and other necessary documents, including using mobile devices;
b) online payment of penalties, taxes, government fees and other payments, including using mobile devices;
c) attachment of electronic documents when making a request (filling in forms) for services.III) Requirements to the content of the official website
The content of the official website should reliably cover its activities.
Information posted on the official website should be accurate. The head of the state and economic authority, local governing institution is responsible for the accuracy of information posted on the official website.
Information posted on the official website is equivalent to one published in the media.
The official website should not contain information being the state secrets for official use or other information prohibited to be published or disclosed by the Law.