Qulay investitsiyaviy muhit – bu iqtisodiyotni rivojlantirish, mintaqalar va tarmoqlarga investitsiyalarni jalb qilish va tadbirkorlik faoliyatini rag‘batlantirishning asosiy omili hisoblanadi. Shu bilan birga, mamlakatda investitsiyaviy muhitining asosiy ko‘rsatkichlaridan biri bu xususiy sektorning rivojlanganligi va uning mamlakat iqtisodiyotidagi roli hisoblanadi. Iqtisodiyotda davlat ulushining saqlanib qolishi korxonalarning raqobatbardoshligi yuksalishiga, ularning texnologik rivojlanishiga, ishlab chiqarishining oshishiga va yangi ish o‘rinlarining yaratilishiga to‘sqinlik qiladi. Buning eng to‘g‘ri izohi shundaki, nomukammal raqobat sharoitida korxonalar egalari va rahbarlari xarajatlarni kamaytirish va foydani ko‘paytirish uchun hech qanday rag‘batga ega bo‘lmaydilar, va shunga mos ravishda boshqaruv qarorlari vaziyatni to‘g‘ri aks ettiruvchi moliyaviy hisob-kitob tizimisiz oddiy ichki xissiyotlar asosida qabul qilinadi.
Bozor munosabatlariga jadal o‘tishni taʼminlash, shaffof va raqobat muhitini shakllantirish va iqtisodiyotning yetakchi tarmoqlarida tadbirkorlik faoliyatini faol rivojlantirish maqsadida O‘zbekistonda davlat aktivlarini ommaviy xususiylashtirish va davlat ulushiga ega korxonalarni transformatsiyalash ishlari boshlandi.
Iqtisodiyotda davlat ishtirokidagi korxonalar ulushini tubdan kamaytirish va ular faoliyatining samaradorligini oshirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlarni belgilaydigan eng muhim hujjat O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 27 oktyabrda qabul qilingan “Davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilishni jadallashtirish hamda davlat aktivlarini xususiylashtirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-6096-sonli Farmoni bo‘ldi.
Yangi hujjat davlat ishtirokidagi 3 mingga yaqin korxona faoliyatini to‘liq o‘rganib chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri boshchiligidagi ishchi guruhlar faoliyatining yakuni bo‘ldi.
Farmonga muvofiq, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga mahalliy va xalqaro investorlarni jalb qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni, shu jumladan, korxonalar ulushlarini ommaviy kim oshdi savdosiga qo‘yishdan oldin bo‘lajak xaridorlar ishtirokida muntazam uchrashuv va taqdimotlarni o‘tkazish orqali amalga oshirish topshirildi.
Hozirgi kunda Vazirlik tomonidan pandemiya va koviddan keyingi davrda O‘zbekistonda iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘llanilgan mexanizmlari, biznes yuritishning asosiy afzalliklari, shuningdek, transformatsiyalash va xususiylashtirilishi lozim bo‘lgan davlat aktivlarining batafsil tavsifi keltirilgan ro‘yxati to‘g‘risidagi maʼlumotlarni ochib beruvchi taqdimot materiallari to‘plami tayyorlandi. Materiallar xorijiy investorlar bilan ishlashda kelgusida amalda foydalanish uchun Tashqi ishlar vazirligiga yuborilgan.
Davlat ulushiga ega bo‘lgan korxonalar va ushbu ro‘yxatga kiritilgan obyektlar loyihalarining tegishli taqdimotlari va pasportlari ishlab chiqilgach, Tashqi ishlar vazirligi ularni chet ellarda faol targ‘ib qilish va reklama qilish bo‘yicha “roud-shou” jadvalini tasdiqlaydi.
Manfaatdor investorlar ushbu ro‘yxat bilan Davlat aktivlarini boshqarish agentligi veb-saytida qo‘yidagi havola orqali tanishishlari mumkin: https://davaktiv.uz/ru/privatization

«Роуд-шоу», как инструмент привлечения иностранных инвестиций
Благоприятный инвестиционный климат является ключевым фактором развития экономики, привлечения инвестиций в регионы и отрасли и стимулирования предпринимательской деятельности. Одним из основных индикаторов инвестиционного климата в государстве является развитость частного сектора и его роль в экономике страны. Сохранение государственной доли в экономике препятствует росту конкурентоспособности предприятий, их своевременному технологическому развитию, повышению производительности, созданию новых рабочих мест. Наиболее рациональным объяснением этому является то, что в условиях несовершенной конкуренции у собственников и руководителей предприятий отсутствуют стимулы для сдерживания издержек и роста объемов прибыли, соответственно, управленческие решения принимаются на основе простой интуиции без правильного финансового учета и системы отчетности.
В целях обеспечения ускоренного перехода к рыночным отношениям, формированию прозрачной и конкурентной среды и активному развитию предпринимательской деятельности в ведущих отраслях экономики, в Узбекистане запущена машстабная приватизация государственных активов и трансформации предприятий с государственной долей.
Важнейшим документом, определяющим дальнейшие шаги по кардинальному сокращению доли предприятий с участием государства в экономике и повышению эффективности их деятельности, стал принятый 27 октября 2020 г. Указ Президента Республики Узбекистан №УП-6096 «О мерах по ускоренному реформированию предприятий с участием государства и приватизации государственных активов».
Новый документ стал итогом деятельности созданных во главе с Премьер-министром Республики Узбекистан рабочих групп, которыми была полностью изучена деятельность около 3 тысяч предприятий с государственным участием.
Согласно Указу Министерству инвестиций и внешней торговли поручено реализовать комплекс мер по привлечению местных и международных инвесторов, в том числе путем проведения перед выставлением долей предприятий на публичные торги регулярных встреч и презентаций с участием потенциальных покупателей.
В настоящее время Министерством подготовлен пакет презентационных материалов, раскрывающих информацию о реализованных в Узбекистане механизмах поддержки экономики во время пандемии и в постковидный период, основных преимуществах ведения бизнеса, а также перечень государственных активов, подлежащих трансформации и приватизации с их детальным описанием. Материалы переданы в Министерство иностранных дел для дальнейшего практического использования в работе с иностранными инвесторами.
По мере разработки соответствующих презентаций и паспортов проектов предприятий с государственной долей и объектов, включенных в данный перечень, Министерством иностранных дел будет утвержден график "роуд-шоу" для их активного продвижения и рекламирования за рубежом.
Заинтересованные инвесторы могут ознакомиться с данным перечнем на сайте Агентства по управлению государственными активами по ссылке: https://davaktiv.uz/ru/privatization