Oʻzbekiston Respublikasining Soliq kodeksi (2007-yil 25-dekabrdagi OʻRQ-136-sonli Qonun)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat tovar nomenklaturasining 2022 yilgi tahririni joriy etish to‘g‘risida”gi
PQ-460-son qarori qabul qilindi.
Mazkur qaror bilan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyatining tovar nomenklaturasinining 2022 yilgi tahriri tasdiqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyatining tovar nomenklaturasinining yangi tahriri 2023 yilning 1 yanvardan boshlab amalga kiritildi.
Jahon bojxona tashkiloti tomonidan Uyg‘unlashtirilgan tizim doirasida 350 dan ortiq o‘zgartirishlar kiritildi.
Shuningdek‚ O‘zbekistonning tashqi savdo munosabatlari va milliy manfaatlaridan kelib chiqqan xolda eksportga qaratilgan mahalliy mahsulotlar (to‘qimachiliq‚ ip-kalava‚ oziq-ovqat‚ yog‘-moy mahsulotlari) detallashtirilishdi.
Qaror loyihasi normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portaliga joylashtirildi va tadbirkorlarning ko‘plab taklif va mulohazalari inobatga olindi.
Mazkur o‘zgartirishlar amalda joriy etilishi natijasida mahalliy ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlarini tashqi bozorlarda raqobatbardoshligini qo‘llab-quvvatlash, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha eksportga yo‘naltirilgan ishlab chiqarishni tashkil etish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga xizmat qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat tovar nomenklaturasining 2022 yilgi tahriri bilan ushbu havola orqali tanishish mumkin.

Таможенный Кодекс Республики Узбекистан от 20.01.2016 г. № ЗРУ-400
от 28 декабря 2022 года №ПП-460 «О введении Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан версии
2022 года».
Данным постановлением утверждена Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан редакции 2022 года.
Новая редакция Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан вступила в силу с 1 января 2023 года.
В рамках Гармонизированной системы Всемирной таможенной организации внесено более 350 изменений.
Вместе с тем, детализирована отечественная продукция на экспорт (текстиль, пряжа, продукты питания, нефтепродукты) исходя
из внешнеторговых отношений и национальных интересов Узбекистана.
Проект постановления был размещен на портале обсуждения проектов нормативно-правовых документов, учтены многие предложения и мнения предпринимателей.
В результате реализации данных изменений, будет поддерживаться конкурентоспособность продукции отечественных производителей
на внешних рынках, созданы благоприятные условия для организации производства экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Ознакомиться с товарной номенклатурой редакции 2022 года внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан можно