Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi (MDH) 1991-yil 8-dekabrdagi MDH tuzish toʻgʻrisida bitim va 1991-yil 21-dekabrdagi mazkur Bitim Protokoli asosida tashkil qilingan.
Ozarbayjon Respublikasi, Armaniston Respublikasi, Belarus Respublikasi, Qozogʻiston Respublikasi, Qirgʻiz Respublikasi, Moldova Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston Respublikasi, Turkmaniston, Oʻzbekiston Respublikasi va Ukraina MDH ishtirokchi davlatlari hisoblanadi.
MDH Ijroiya Qoʻmitasi Hamdoʻstlikning ijro etuvchi, maʻmuriy va muvofiqlashtiruvchi idorasidir. Uning shtab-kvartirasi Minskda va boʻlinmasi Moskvada joylashgan.
Oʻtgan yillar mobaynida MDH doirasida ishtirokchi davlatlar uchun savdo-iqtisodiy munosabatlar, kommunikatsiya va transport tarmoqlarini yanada rivojlantirish, xavfsizlikni taʻminlash hamda gumanitar aloqalarni mustahkamlash kabi ustuvor yoʻnalishlarni oʻz ichiga oluvchi qator hayotiy muhim yoʻnalishlar boʻyicha keng koʻlamli huquqiy asos yaratildi va hamkorlikning vosita va mexanizmlari ishlab chiqildi.
Hamdoʻstlik ishtirokchi davlatlarning barqaror ruvojlanishi va xavfsizligiga toʻsqinlik qiluvchi har qanday tahdid va xavf-xatarlarga oʻz vaqtida munosib javob qaytarish borasida oʻzaro maqbul yondoshuvlar va kelishilgan amaliy chora-tadbirlarni ishlab chiqish, muammo va kelishmovchiliklarni hal qilish, MDH hududidagi fuqarolarning oʻzaro muloqot yuritishlari uchun keng imkoniyat yaratdi.
Oʻzbekistonda MDHga koʻp rejali munosabatlarni muvofiqlashtiruvchi mexanizm va bevosita muloqotlar olib borish, davlatlararo muzokaralarni tashkil qilish, jumladan MDH formatida davlat rahbarlari va tegishli idoralar boshliqlari darajasida ikki tomonlama uchrashuvlar oʻtkazish maydoni, shuningdek, koʻp tomonlama hamkorlik shart-sharoitlarini yaratishda manfaatdor boʻlgan suveren davlatlarning birlashmasi sifatida qarashadi.
Oʻzbekiston Respublikasi MDHning asosiy nizomiy va tarmoq organlari faoliyatida ishtirok etadi. Oʻzbekiston Hamdoʻstlik tashkil etilgandan boshlab uning doirasida iqtisodiy integratsiyani chuqurlashtirish va yangicha asosda xoʻjalik aloqalarini jarayonlarga siyosiy tus bermagan holda amalga oshirish tarafdori boʻlgan davlatlar qatoriga kirgan.
Oʻzbekiston MDH doirasida amaldagi oʻzaro savdo tartibini yomonlashtirmaydigan tamoyillarga asoslangan, toʻlaqonli erkin savdo hududini tashkil etish tarafdoridir. Bu MDH hududida barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishni taʻminlashda muhim omil boʻlmoqda.
Oʻzbekiston tomoni jahondagi jadal oʻzgarishlar sharoitida MDHni davlatlararo hamkorlik tizimi sifatida doimiy muzokaralar, oliy darajada siyosiy muloqotlar, vujudga kelayotgan yangi tahdid va xavf-xatarlarga qarshi kelishilgan yondoshuvlar ishlab chiqish, xalqaro xavfsizlikka oid koʻplab dolzarb masalalarni hal etishning muhim mexanizmi deb hisoblaydi.
Hamdoʻstlik koʻp rejali hamkorlikni muvofiqlashtiruvchisi boʻlishi va barcha ishtirokchi davlatlarning maksimal ijtimoiy-iqtisodiy yutuqlarga erishishishlari maqsadida xoʻjalik jarayonlarini tartibga soluvchi rolini oʻynaydi va uning faoliyati shunga yoʻnaltirilgan.

Содружество Независимых Государств (СНГ) образовано в соответствии с Соглашением о создании СНГ от 8 декабря 1991 года, а также Протоколом к указанному Соглашению от 21 декабря 1991 года.
Государствами-участниками СНГ являются Азербайджанская Республика, Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Республика Молдова, Российская Федерация, Республика Таджикистан, Туркменистан, Республика Узбекистан и Украина.
Исполнительным, административным и координирующим органом Содружества является Исполнительный комитет СНГ со штаб-квартирой в г.Минске и отделением Исполкома в г.Москве.
За истекшие годы в рамках СНГ создано обширное правовое поле и наработаны инструменты и механизмы взаимодействия практически по многим жизненно важным для государств-участников Содружества направлениям, включая по таким приоритетам, как дальнейшее развитие торгово-экономических отношений, коммуникационных и транспортных связей, обеспечение безопасности и вопросы гуманитарной сферы.
Содружество предоставляет широкую возможность для выработки взаимоприемлемых подходов и скоординированных практических мер, направленных на своевременное и адекватное реагирование на вызовы и угрозы устойчивому развитию, стабильности и безопасности государств-участников, решение споров и разногласий, для взаимного общения граждан на пространстве СНГ.
В Узбекистане СНГ рассматривают как координационный механизм многопланового взаимодействия и площадкой для прямого общения и поддержания межгосударственного диалога, в том числе двусторонних встреч в формате СНГ, на уровне руководителей стран и соответствующих структур, а также как объединение суверенных государств, заинтересованных в создании условий для многостороннего сотрудничества.
Республика Узбекистан принимает участие в деятельности основных уставных и отраслевых органов СНГ. С момента образования Содружества Узбекистан был в числе тех государств, которые выступали за углубление экономической интеграции, сохранение хозяйственных связей на новой основе, без политизации этих процессов.
Узбекистан выступает за формирование полноценной зоны свободной торговли на пространстве СНГ, основанной на принципах, не ухудшающих действующий между странами торговый режим. Это становится важным условием обеспечения стабильного социально-экономического развития на пространстве СНГ.
Узбекская сторона считает, что в быстро меняющейся обстановке в мире СНГ в качестве структуры межгосударственного взаимодействия остается востребованным механизмом постоянного переговорного процесса, политического диалога, прежде всего на высшем уровне, и по выработке согласованных позиций для противостояния возникающим новым вызовам и угрозам, разрешению многих острых вопросов международной безопасности.
Содружество может и призвано играть роль координатора многопланового взаимодействия, стать платформой для регулирования хозяйственных процессов с целью достижения максимального социально-экономического эффекта для всех государств-участников.